Arı Sütünün Faydaları Nelerdir?

0
506

Mucizevi gıda arı sütü arılar üzerindeki olumlu etkileri incelendiğinde fark edilmiş ve insanlar da merak etmiştir. Arı sütü tüketen arı kraliçe arı olarak adlandırılır ve özellikleri, yaşam süresi , boyutu vs gibi özellikleri normal arıya göre kat kat fazladır. Şimdi arı sütünün sağlık açısından bilinmeyen faydalarını sizler için derleyeceğiz.

REKLAM

Arı sütü özellikle Amerika’da takviye gıda olarak tüketimi oldukça fazladır. Ülkemizde ise son yıllarda kullanımı ve adı biraz daha artan besinler arasında yer almıştır. Yapılan çok fazla araştırma olmasa da mevcut bilgilere göre besin değeri çok yüksek ve bir çok hastalığa karşı iyi geldiği bilinmektedir. Hayvanlarda görülen bazı tümör ve kanser hücrelerinde arı sütünün olumlu etkileri olduğu görülmüştür.

REKLAM
X

Arı Sütünün Faydaları Nelerdir?

1: Kemik Erimesini Önler

Yapısında yer alan değerli mineraller ile kemik erimesi ve ostoeporoz sorununa karşı olumlu etkisi olduğu görülmüştür. Bu yüzden kemik sorunları yaşayanların arı sütü tüketmelerini öneriyoruz. Bu sorunları hafifletici etkileri kanıtlanmıştır.

2: Yüksek Kolesterolü Düşürür

Arı sütünün yapısındaki maddeler kolesterolü parçalayıcı etkisi olduğu görülmüştür. Bu sayede kalp ve damar sağlığı için olumlu etkileri vardır. Damarda birikecek olan kolesterolün temizlenmesinde yardımcı olur. Kolesterol seviyeleri ve damar tıkanıklığı sorunları olanlar denemesini tavsiye ediyoruz.

3: Kısırlık

Özellikle erkek kısırlığı olmak üzere kısırlığa karşı olumlu etkileri olduğu belirlenen çalışmalar vardır. Ülkemizde de zaman ilerledikçe sorun teşkil eden kısırlık için arı sütü tüketimini öneriyoruz.

4: Şeker Hastalığı

Diyabete karşı olumlu etkileri vardır. Kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda insülin sisteminin de düzenlenmesine olumlu etkileri vardır.

5: Tansiyon Rahatsızlıklarını Önlemeye Yardımcıdır

Tansiyon ve damar sertliği gibi rahatsızlıklara karşı arı sütü önerilmektedir. Doktorunuza da danıştıktan sonra bu gibi olumsuzluklar için arı sütü önerilmektedir.

6: Metabolizmayı Güçlendirir

Arı sütünün en etkili özelliklerinden birisi de metabolizmayı ve vücudu güçlendirmesidir. Araştırmalar bu gıdanın ömrü uzattığı sağlığı arttırdığını söylemektedir. Örnek olarak ise normal arıların 5 hafta yaşarken, arı sütüyle beslenen kraliçe arıların 8- 9 yıl arasında yaşamasını gösteriyor.

Arı sütünün olası yan etkileri – önemli uyarılar

  • Arı sütü; kalorisi yüksek bir gıdadır bu yüzden kilo alımına sebep olabilir.
  • Arı sütünün bulunan bazı maddeler meme kanseri gibi kansere karşı olumsuz etkileri olabilir. Mutlaka doktora danıştıktan sonra uygulamanızı öneriyoruzç
  • Arı sütü kan sulandırıcı etkisi az da olsa vardır. Bu yüzden bu duruma dikkat edilmesi gerekir.
  • Kolesterol düşürücü ilaçlar kullanıyorsanız, arı sütü bu ilaçların etkilerini artırabilir.
  • Arı sütünü tıbbi amaçla kullanmadan önce doktorunuza danışın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz