Saracoglu Anne Sütünü Artıran ve Azaltan Gıdalar Nelerdir?

0
964

Merhaba sevgili okurlarım. Bu yazımda emziren annelerin hangi gıdaların süt yapacağını anne sütünü artıracağını hangilerinin ise sütlerini azalttığından bahsedeceğim.

Yeni anne olmuş kadınların özellikle merak ettiği ve sorduğu sorulardan birisi olan sütümü nasıl arttırabilirim? sorusunun cevabını bu yazımızda bulabileceksiniz. Hamilelik döneminde alınan kiloları atmak ve bebeğiniz için gerekli olan sütünüzün olabilmesi için almanız gereken bitkileri bu yazımda sizlere paylaşacağım.

İlk öncelikle sütünüzü arttıracak besinlere bakalım.

Su: 

Anne sütünü arttıran besinlerin başında su gelmektedir. Su, hem aldığınız kilolarınızı atmanıza yardımcı olur hemde sütünüzün artmasını sağlamış olursunuz. Anne sütü üretimini destekleyen besinlerin başında gelmektedir. Suyun dışında şekersiz çay/bitki çayları ve komposto tüketebilirsiniz.

Havuç:

Havucun içerisine bulunan östrojenin yanı sıra fitoöstrojen sütünüzü arttırmanıza yardımcı olur.

Koyu yeşil yapraklı bitkiler:

Koyu yeşil bitkiler kalsiyum, demir, folat ve A vitamini bakımından zengin olduklarından emziren annelerin özellikle tüketmesi gerekmektedir. Kara lahana, ıspanak gibi bitkilerin tüketilmesine emziren anneler yönelmelidir.

Baklagiller:

Demir içeriği yüksek olan baklagillerin emzirme döneminde olan annelerin sütlerini arttırmak için sıklıkla tükettiği gıdalar başında gelmektedir.

Rezene ve dereotu:

Rezene içerisinde süt artmasını teşvik eden östrojen ve prolaktin maddeleri bulunmaktadır. Dereotu da rezene ile yakın ilişkide olduğundan dolayı tüketilmeleri anne sütünün sağlıklı bir şekilde artmasını sağlar.

Çerezler:

Ceviz, fındık ve badem insan vücudunun sentezleyemediği yağları bünyelerinde barındırmaktadır. Bu yüzden bu yağların dışarıdan alınması gerekir. Bu yağlarda en çok ceviz, badem ve fındıkta bulunur. Emziren annelerin günlük tüketmelerini tavsiye ediyoruz.

Anne sütünü azaltan besinler:

Nane ve maydanoz:

Nanenin ferahlatıcı etkisi emzirme döneminde anne sütünü olumsuz etkilediğinden dolayı emziren annelerin tüketmesi tavsiye edilmemektedir.Maydanozun ise, sıvı atıcı özelliğinden dolayı anne sütü üretiminin azalmasına neden olabilmektedir. Bu yüzden emzirme döneminde nane ve maydanozun tüketilmesi önerilmemektedir. Ancak sütünü azaltmak isteyen kadınlar tüketebilirler.

Nişasta unu, arpa, mısır:

İçerisinde bulundukları yoğun nişastadan dolayı anne sütünün azalmasına neden olabilmektedir.

Limon, sirke, salamura, turşu:

Yoğun tuz içeren bu  gıdalar anne sütüne maalesef olumsuz etki etmektedir. Eğer sütünüzün azalmasını istiyorsanız tüketebilirsiniz.

Pul biber, isot, karabiber:

Bu baharatlar sütün tadını değiştirdiğinden dolayı çok fazla tüketilmesi tavsiye edilmemektedir.

Sağlıklı günler dilerim..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here