Alzheimer’dan Nasıl Korunuruz? Korunmak İçin Tavsiyeler

0
55494

Alzheimer sorunu son zamanlarda ülkemizde de sıkça artan bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkmaktadır. Alzheimer ın en büyük sebepleri arasında uzun süreli uyku, beyni çalıştırmama, uyuşukluk gibi bazı sebepler yer almaktadır. Aynı şekilde sağlık açısından da olumsuz durumlar Alzheimer a sebep olmaktadır. Yazımızda bu sorunu engellemek için önemli noktalara değineceğiz.

REKLAM

1: B12 Vitamini Eksik Olmasın

REKLAM
X

Beyin sağlığı için B12 vitamini çok önemlidir. beyin sağlığı, hafıza sistemi gibi alzheimer a sebep olacak faktörlerin iyi bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Sinir sistemi için B12 olmazsa olmazlardandır. Balık, et gibi ürünlerde b12 bolca bulunur. Eksiklik ileri derecede ise mutlaka takviye yapılması gerekmektedir.

2: Spor Yapın

Bu sorunu engellemek için spor şart. Spor vücudu aynı zamanda da beyni çalıştırır. Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur diyerek sağlıklı bir kafa için spor şart. Spor hareketleri beyni çalıştıran çok önemli bir faktördür.

3: Sigara İçmeyin

Sigara içmek bu sorunu kat kat artırır. Sigara dumanında bulunan karbonmonoksit beyin sağlığı açısından ciddi olumsuz etkilere sahiptir. Bu yüzden mutlaka sigarayı bırakmalısınız.

4: D Vitamini

D vitamini de beyin sağlığı için çok önemlidir. D vitamini eksikliği varsa Alzheimer a bire bir etkilidir. Bazı önemli enzimlerin üretilmesi için D vitamini şart.

5: Beyin Egzersizleri

Unutkanlığı önlemek ve beyni her daim aktif olarak kalması için beyin egzersizleri yapın. Örnek olarak bulmaca çözebilir, yeni bir çalgı aletini öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda kitap okuyup, daha önce yapmadığınız aktiviteleri yapabilirsiniz. Bu şekilde beyin hücreleri iki lop arasında yeni bağlantılar oluşturur. Bu sayede Alzheimeri önleyebilirsiniz.

6: Alkol Tüketmeyin

Alkol tüketimini beyin hücrelerine zarar verir. İlerleyen yaşlarda beyin aktivitelerinin geri kalmasına sebep olur.

7: Kahve Tüketin

Günde 1 fincan kahve içmek bu sorunun çözülmesinde oldukça etkilidir. Kafein bulunan kahve beynin dinç kalmasına yardımcı olur.

8: Uykunuzu Alın

Yetersiz ve az uyku beyin sorunlarına sebep olur. Günlük minimum 5 saat maksimum 10 saati geçmeyin. Uygun olan uyku saati 6-8 saat arasındadır.

9: TV ve Cep Telefonu

Uzun süreli tv izleme ve cep telefonu kullanımı beyin sağlığı açısından olumsuz etkilere sahiptir. Bu yüzden bu cihazların kullanımını sınırlandırmanız gerekmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz