Ağızda Oluşan Beyaz Leke (aft) Neden Oluşur? Nasıl İyileşir?

0
13638

Merhaba sevgili okurlarım. Ağız içinde oluşan beyaz lekeler küçükten büyüğe herkesin yaşadığı bir sorundur. Ağzın içinde bir yada birden fazla beyaz leke olarak görünen aftlar sağlık sorunlarının habercisidir. Bunların patlatılması mümkün değildir. Bazıları ağrısız geçerken bazıları da diş ve diş eti minesine ağrı verebilmektedir.

Neden çıktıklarına dair kesin bir bilgi olmasa da, genel olarak 5-10 güne kadar iyileşmektedir. Ancak uzun süre geçmiyor ve sık sık aftlar oluşuyorsa kanser gibi hastalıkların habercisi olabilir. Dişlerinizde ve diş etlerinizde dayanılmaz ağrılar oluyorsa ve sürekli aft oluşuyorsa mutlaka geciktirmeden doktorunuza başvurmanızı tavsiye ediyorum.

Beyaz leke(aft) oluşumuna neden olan faktörler:

Stres:

Aft oluşmasının en başta gelen nedenlerinden ilki, strestir. Stres aft oluşuma neden olmaktadır. Özellikle sınava hazırlanan öğrencilerde stres yapmaktan sık sık görülebilmektedir.

Hormonal değişiklikler:

Aftlar vücudun hormanal değişikliklere karşı vermiş olduğu tepkidir. Bu yüzden adet döneminde kadınlarda sıklıkla çıkar.

Vitamin veya mineral eksikliği:

Vitamin ve mineral eksikliğine paralel olarak bağışıklık sisteminin zayıf olması da aft oluşumuna neden olan sebeplerdendir. Vitamin ve mineral eksikliği bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olmaktadır.

Asitli yiyecek ve içecekler:

İçerisinde yüksek miktarda asit içeren yiyecek ve içecekler ağız için tahriş olmasına ve aft oluşumuna neden olmaktadır. Asit oranı yüksek gıdalar yanında, aşırı tuzlu ve baharatlı yiyeceklerin tüketilmesi de aft oluşumuna neden olabilmektedir.

Ağız içi bakım ürünleri:

Sodyum lauril sülfat içeren ağız içi bakım ürünlerinden özellikle uzak durmanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü sodyum lauril sülfat maddelerinin diş macunu veya gargara ürünlerinde bulunması ağız içi beyaz lekelerin oluşumunu desteklediği bilinmektedir.

Virüsten kaynaklanan enfeksiyon:

Helikobakter pilori olarak bilinen mide mikrobu B12 vitaminin eksikliğinden kaynaklanır ve aft oluşumuna neden olur. Eğer ağzınızda sıkça tekrarlanan aftlar varsa bunun nedeni mide mikrobudur.

Aft oluşumu nasıl geçer: 

Ağız diş sağlığınıza gerekli özeni gösteri. Düzenli olarak fırçalamaya dikkat edin. Diş ipi ile fırçanın temizleyemediği diş aralarının temizliğine özen gösterin .

  • Çıkmış olan aft yaralarının daha fazla büyümesini önlemek için tuzlu ve baharatlı gıdaların tüketimine son verin .
  • Çok fazla ağrısı varsa ağrıyı azaltmak için süt,yoğurt veya dondurma yiyebilirsiniz.
  • Soğutma işlemi için bir torba içerisine buz koyup yaranın çıktığı yere bastırmadan koyabilirsiniz.
  • Yaraya bal veya hindistan cevizi yağı sürebilirsiniz.
  • Ağız içi sprey veya jel kullanabilirsiniz.

Sağlıklı günler dilerim..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Web sitemizin ayakta durması için reklam gelirlerini kullanıyoruz.Lütfen reklam engelleyiciyi kapatıp sayfamızı yenileyin.