Aşı olacaklar için son dakika uyarısı! İki ay boyunca uzak durmanız gerekiyor…

0
444

Birçok ülkede corona virüs aşısının uygulanmaya başlaması için hazırlıklar sürerken Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu Başkanı’ndan son dakika uyarısı dikkat çekti. Yapılan açıklamada aşıyı yaptıracak olan insanların uygulama öncesinde ve sonrasında en az iki ay boyunca alkol ve sigaradan uzak durması gerektiği ifade edildi.

REKLAM

Yüksek alkol tüketimi ile bilinen Rusya’da son verilere göre 2.5 milyonun üzerinde vaka bulunurken ülkede aşı uygulamalarının başladığı biliniyor. İşte son dakika haberinin detayları…

REKLAM
X

Corona virüsü salgınına karşı kendi aşısını geliştiren ülkelerden Rusya’da bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde toplu aşılama başlamıştı. Bu kapsamda ülke genelinde binlerce kişi aşılanırken Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu Başkanı bir konuda uyarıda bulundu. Anna Popova, aşılanmadan önceki ve sonraki iki ay boyunca kişilerin alkol ve tütün ürünlerinden uzak durması gerektiğini ifade etti.

KORONAVİRÜS AŞISI OLACAKLAR İÇİN DİKKAT ÇEKEN UYARI!

Dünya genelinde alkol ve tütün ürünlerinin insan sağlığına olan zararı uzmanlar tarafından her fırsatta ifade edilirken koronavirüs aşı sürecinde de bu zarar yeniden gözler önüne serildi. Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu Başkanı Anna Popova, corona virüs aşısı olmadan önce ve sonra toplamda iki ay alkolden uzak durulması gerektiğini açıkladı…

“42 GÜN UZAK DURULMALI”

The Moscow Times’ta yer alan habere göre Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu (Rospotrebnadzor) başkanı Anna Popova, Komsomolskaya Pravda adlı radyo programında yaptığı açıklamalarda “Alkol alımının aşılamadan en az iki hafta önce durdurulması gerekiyor” dedi.

Popova, aşı olanların ilk enjeksiyondan sonra 42 gün alkolden uzak durması gerektiğini de ekledi.

2003’ten bu yana alkol tüketiminde önemli bir düşüş görülmesine rağmen dünyanın hala en yüksek alkol tüketicileri arasında yer alan Rus vatandaşları için Popova, “Sağlıklı kalmak ve güçlü bir bağışıklık tepkisine sahip olmak istiyorsak alkol içmeyin” uyarısında bulundu.

“SİGARA DA İÇMEYİN”

Ayrıca Popova, tütün dumanı akciğerleri tahriş ettiği için özellikle aşılamadan önce ve sonra sigara içilmemesini de tavsiye etti.

Popova’nın bu açıklamalarının ardından, Sputnik V aşısını geliştiren Gameleya araştırma merkezinin başkanı Alexander Gintsburg’tan da bir açıklama geldi. Aşılamadan önce veya sonra alkolün kullanılmaması gerektiğini onaylandı.

Geçtiğimiz hafta sonu Moskova’da, Sputnik V aşısı yüksek riskli gönüllüler üzerinde uygulanmaya başlandı. Aşı geliştiricileri adenovirüs bazlı aşının virüse karşı yüzde 95 etkili olduğunu söylüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz