25 yıl evli kalan çiftlere

0
38187

Eşiyle 25 yıl evli kalan ev hanımlarına emeklilik gelişmesi! Sigorta girişi olmayan ya da bir yerde sigortalı olarak çalışmayan ev hanımları, evlilik süresine göre emekli olabilir. Ev hanımlarının emekli olabilmesi için bir yasa tasarısı düzenlenmiş ve ‘ye sunulmuştu. Bu tasarıya göre; gerekli şartlara uygun olan ev hanımları 25 yıllık evlilik ve 50 yaş şartına uymaları halinde emekliliğe hak kazanıyorlar. Yasa tasarısının kabul edilmesi ve yürürlüğe konulması halinde; ev hanımları çalışma hayatlarının olup olmamasına bakılmaksızın borçlanarak emekli olabilecekler.

REKLAM

REKLAM
X

Ev Hanımlarının Emekli Olmasındaki Şartlar Nelerdir? Normal şartlarda; 2008 yılından sonra çalışmaya başlayan kadınların emekliliği için 7.200 prim gününe sahip olması ve en az 20 yıl çalışma hayatına devam etmesi gerekiyor. Sosyal Güvenlik Kanunu kapsamında, Çalışma hayatına katılmayan veya emekli olacak süre kadar çalışamayan kadınların en önemli sosyal haklardan biri olan emeklilikten yararlanması söz konusu olmuyor.

Ancak meclise sunulan yeni yasa tasarısıyla birlikte; kadınların emeklilik prosedüründe değişiklikler meydana gelmeye başlayacak. 06.01.2020 tarih 2/2492 esas no ile Komisyonu’na sevk edilen yasa teklifine göre en az 25 yıl evli kalmak koşuluyla 50 yaşını doldurduğu halde emekli olamayan ev hanımları emekli olabilecekler.

Ancak emeklilik talebinde bulunacak ev hanımlarının yasa tasarısında belirtilen şartlara uygunluk göstermesi gerekiyor. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile herhangi bir bağının bulunmaması•

Belirli bir süre SGK sisteminde kaydı bulunanların ise; ev hanımlarına emeklilik kapsamında başvuru yaptığı tarihte herhangi bir kaydının olmaması• 1995 yılı ve öncesinden beri evli olmak (En az 25 yıl evli kalmak) • 50 yaşını doldurmuş olmak (1970 yılı ve öncesinden doğmak)• 18 yaşından büyük olmak • Malullük ve yaşlılık aylığı almamak• Gelir vergisine tabii olmamak (herhangi bir gelire sahip olmamak) aranılan şartlar içerisinde yer alıyor. Ev Hanımları Nasıl Emekli Olabilecek? Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulan yasa tasarısı kapsamında ev hanımları çalışmasa dahi borçlanarak emekli olabilecek. Kadınların borçlanarak emekli olabilmesi için doğum borçlanması ve yurt dışında ikamet edilen veya çalışan sürenin borçlanılması olarak belirlenmiştir.Çalışmayan kadın, daha önce hiç sigortası yapılmadığı ve sigorta primi ödenmediği için sigorta primlerini kendisi ödemesi gerekiyor. Prim ödemelerinin her ay düzenli şekilde SGK’ya ödenmesi, ödemeler tamamlandığında da emeklilik işlemlerinin yapılacağı kişiye hatırlatılır. Çalışmayan kadın, SGK prim borçlarını ödeyerek emekli aylığını almaya başlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz