20lik Diş Ağrısı Belirtileri ve Ağrısı Nasıl Geçer

0
568

Yirmi yaş dişleri genel olarak çene kemiğinde bulunduğu konum dolayısıyla, üzerinin diş eti kalması nedeniyle gömük durmaktadır. Dişin bir bölümünün diş etiyle kaplı olması durumunda sıklıkla enfeksiyon ve bunun neden olduğu çene açma esnasında ağrı ve azalma, yüzde şişme meydana gelmektedir. 20’li yaşlar döneminde çıkmasının sebebiyle 20’li dişer adını alan bu dişlerden, ağzın en arka kısımlarında ve hem alt hem de üst çenede bulunan 8. sıra dişleridir. Genellikle üstten ya da alttan değil de, yan dişe yaslanarak çıkan bu dişler, herhangi bir soruna sebep olmuyorsa çekilmesi gerek duyulmamaktadır. Herhangi bir sıkıntıya neden olmasa bile diğer dişlerin sağlığı ve düzgün sıralanması açısından, yirmilik dişlerin çekimi gerekebilmektedir. Bu dişlerin çekimi, çene cerrahları tarafından, lokal anestezi ile uyuşturularak yapılmaktadır. Gömülü dişlerin çekiminin zorluğu, köklerin pozisyonlarına bağlı olmaktadır. Bu yüzden ilk olarak diş röntgeni çekilerek, problem yaratan 20’lik dişin konumu belirlenmelidir. Üstte bulunan 20’lik dişler genelde daha sık etkilenirler ama alt dişleri söküp çıkarmak daha kolaydır.

REKLAM

20’lik dişlerin çekilme durumları şu şekildedir;

REKLAM
X
  • 20’lik dişlerde çürük oluşması halinde,
  • Diş eti iltihaplanması durumunda,
  • Yanında bulunan komşu dişinin çürümesi halinde,
  • 20’lik dişin yanağa zarar vermesi durumunda,
  • Öndeki dişlerde çapraşıklığa neden olması durumunda,
  • Kist ve tümör varlığından kaynaklıysa,
  • Basınç ağrısı oluşturma halinde
  • Çene kırıkları bulunması dahilinde, 20’lik dişlerin çekilmesi gereklidir.

20’LİK DİŞ AĞRISI VE BELİRTİLERİ

20’lik diş ağrılarında iki durum göz önünde bulundurulmalıdır. Bunların birincisi 20’lik dişin neden olduğu yansıma ağrılar, ikincisi ise dişte meydana gelen ağrıdır. 20’lik diş ağrısı, diş etinin iltihaplanmasından veya çürükten kaynaklanmaktadır. Şiddetli ağrıya dönüşmeden önce tatlı yiyecekler yenildiği zaman hassasiyetin oluşması, soğuk uyaranlarda keskin ve anlık bir sızı ağrının oluşması şeklinde kendini hissettirir. Bu aşamalarda müdahale edilmediği sürece şiddetli ağrıya dönüşmektedir. Baş, boyun bölgelerinde oluşan ağrıların kaynağı da bu dişler olabilmektedir. Bu durum yansıyan ağrı olarak tanımlanmaktadır. Özellikle farklı bir neden konulmuyorsa, baş ve boyun bölgesi ağrılarında ilk atılacak adım, 20’lik dişin çekimidir.

20’LİK DİŞİN ZARARLARI

20’lik yaş dişleri çekilmediği takdirde kişinin hayatını bir çok açıdan olumsuz etkilemektedir. 20’lik diş belirtileri görülmeye başlandığı an mutlaka doktor kontrolü yapılması gereklidir. Bazı yirmilik dişler kısmen görünse bile bazen tamamen gizli kalabilmektedir. Yirmilik dişler çene içinde ters veya yatay büyüyebildikleri için, diş yapısını bozar ve diğer dişleri çarpıtır. Yirmilik dişler her ne kadar diş etleriyle kısmen ortaya çıkarsa bu durumda kişi için bazı sorunlar oluşturmaktadır. Diş hastalıklarına sebep olan bu durum aynı zamanda bakteri ve mikrop oluşumunu arttırır. Diş etinden yarım çıkan gömülü diş kesinlikle çektirilmelidir. Aksi takdirde yanındaki dişleri de çürütebilir, ağız kokusuna sebebiyet verebilir. Bu yüzden, ağız ve çene sağlığınıza zarar verebilecek 20’lik yaş dişlerinin mutlaka çekilmesi gereklidir.

20’LİK DİŞ ÇEKİMİYLE, NORMAL DİŞİN ÇEKİMİ AYNI MIDIR?

Normal diş çekimiyle farklı olan yirmilik diş çekimlerinde, dişin, çene kemiğindeki konumu, pozisyonu, üzerinin diş etiyle kapalı olup olmaması önemli etkenlerdendir. Bu durumlarda diş çekimi oldukça zorlaşmaktadır. Ama normal diş çekiminde dişler, diş etinin üstündedir ve yirmilik dişlere göre daha kolay çekilir. Normal dişlerde şişme ve kanama daha çabuk iyileşirken, yirmilik dişlerin çekiminde iyileşme süreci normalinden daha uzun sürmektedir.

20’LİK DİŞ ÇEKİMİ SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

20’lik dişlerin çekilmesinde diş bakımına dikkat edilmeli. Dişin çekildiği yer kurcalanmamalı ve yara ile oynanmamalıdır. Aksi takdirde dişte enfeksiyon oluşumu ve yaradan kanama kaçınılmazdır. Diş çekiminin gerçekleştiği tarafta 24 saat boyunca çiğneme gerçekleştirilmemelidir. Sigara ve alkol gibi maddelerin tüketilmemesinin yanı sıra, mümkün olduğunca az tükürülmelidir. Operasyondan sonra yüzde şişme olmasının engellenmesi için, dişin olduğu yanağa mutlaka buzlu kompres uygulanarak, şişmenin önüne geçilebilmektedir. Diş çekimi sonrasında kanamanın kontrol altına alınması için 15 dakikada ya da yarım saat boyunca tampon yapılması gereklidir.

Yirmilik Diş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Ağzınızı Çalkalayın

Ağzınızı çalkalamanız yirmilik diş ağrınızın giderilmesine yardımcı olabilir, dolayısıyla bu basit tedavi yöntemini deneyebilirsiniz: Bir bardak ılık suyun içine bir çay kaşığı tuz koyun ve çözünmesi için kaşıkla karıştırın. Bunu yaklaşık 30 ila 60 saniye boyunca ağzınızda çalkalayın. Gün boyunca gerektikçe tekrarlayabilirsiniz.

Karanfil ve Karanfil Yağı

Mayo Clinic, yirmilik yaşı da içeren diş ağrısını hafifletmek adına karanfil ya da karanfil yağı kullanılmasını önermektedir. İyi haber ise muhtemelen mutfak dolabınızda halihazırda karanfil bulunma olasılığıdır. Öncelikle karanfilin tamamını alın (dişinizle çiğnemeyin veya bölmeyin) ve en fazla rahatsızlığa neden olan bölgenin direkt üstüne gelecek şekilde ağzınıza yerleştirin. Uyuşukluk hissedinceye kadar karanfili ağzınızda tutun. Ayrıca karanfil yağını şu şekilde kullanabilirsiniz: Bir pamuğun veya pamuklu çubuğun üzerine hafifçe sürün ve ağrıyan diş etlerinizin üzerine yavaşça değdirin.

Ağrıyı evinizde hafifletseniz de yirmilik dişleriniz görünmeye başladığında en önemli ağrı giderici yöntemlerin bile geçici bir çözüm oluşturduğunu unutmamak gerekir. Yine de yirmilik dişlerinizin ağzınızda kalıp kalmaması veya çene cerrahı tarafından çekilip çekilmemesi gerektiğini belirlemesi için doktorunuzdan bir randevu almanız gerekecektir. Diş hekiminiz dişinizin çekilmesini tavsiye edebilir veya bir süre acıya katlanmanız gerekebilir ama ne olursa olsun yirmilik dişlerinizle (üçüncü büyük azı dişleri) en iyi şekilde nasıl başa çıkabileceğinizi anlamanıza yardımcı olmak için bir uzman görüşü gerekir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz