1 Haziran normalleşme sürecinde neler belirlendi? Merak edilen tüm detaylar…1 Haziran normalleşme sürecinde neler belirlendi?

0
512

Geçtiğimiz günlerde gelen açıklamalara bakılacak olduğu zaman 1 Haziran normalleşme süreci için nasıl belirlemeler olacağı en çok araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Gelen son dakika açıklamalarına bakılacak olduğu zaman sahil, park, bahçe gibi kişiler arasında iki metre şart olmak koşulu ile vatandaşlar maskesiz bir şekilde oturup dolaşabilecekler.

REKLAM

Korona virüs salgını süreci kapsamında başlayan kademeli normalleşme sürecinde Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan tarafından çarpıcı açıklamalar geldi. Gelen açıklamalar sırasında; “Haziran ayında yoğun bir aşılama kampanyası yürüterek, ülkemiz genelinde normalleşmeyi temin etmeyi hedefliyoruz.” İfadelerine yer verdi.

REKLAM
X

Türkiye’de Kovid-19 vaka tablosunda beklenmedik bir artış yaşanmaması halinde 1 Haziran sonrası Kovid-19 tedbirlerinde bireysel koruyucu tedbirlerin alınmasına ağırlık verilen, sosyal hayatta ise yasaklamaları kısmen azaltan bir sürecin işletilmesi bekleniyor.
Tavsiye kararlarına göre, 1 Haziran sonrası kafe ve lokantaların yüzde 50 kapasiteyle hizmet vermesine izin verilebileceği, hafta içinde akşam 21.00 sabah 05.00 arası uygulanan sokak kısıtlamasının süresinin azaltılabileceği belirtilirken, vatandaşlara da sahil, park ve bahçelerde 2 metrelik sosyal mesafe kuralına uymak şartıyla maskesiz oturma, dinlenme imkânı tanınabileceği ifade ediliyor.

Sağlık Bakanlığı 1 Haziran sonrası dönemde aşılama ivmesini de artırmayı amaçlıyor.BioNTech aşısında dün itibarıyla yeni sevkiyat Türkiye’ye ulaşırken, 30 milyon dozu haziranda olmak üzere temmuz, ağustos ve eylül sonuna kadar yani 4 ayda 120 milyon doz aşının Türkiye’ye gelmesi planlanıyor.

Şu an tam normalleşme sürecine az bir zaman kala nasıl bir yol izlenecek olduğu en merak edilen konulardan bir tanesi olmaya başladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz