1. DALGA VE DELTA VARYANTINA DİKKAT! 100 BİNİN ÜZERİNDE ÖLÜM OLABİLİR

0
454
  • İngiltere’de 19 Temmuz’da koronavirüs önlemlerinin kaldırılacak olması, uzmanların dikkatli olunması çağrılarına ortam hazırladı.
  • İngiltere’nin önde gelen üniversitelerinden Imperial College London, önlemlerin bir anda kaldırılması yerine yavaş yavaş ve aşamalı sosyalleşme sağlanması ile hastalığın bir sonraki zirvesinin geciktirilebileceğini belirtti. Dalga ve Delta Varyantına Karşı Uzmanlardan Uyarı: İngiltere’de önlemlerin kaldırılması 100 binin üzerinde kişinin hayatını kaybetmesine sebep olabilir.

  • Imperial College London’ın yaptığı araştırma sonucuna göre açılmanın yavaş yapılması halinde üçüncü dalganın büyümesinin önüne geçmek mümkün. Koronavirüs salgın sürecini inceleyen ve bu konuda hükümete tavsiyelerde bulunan bilim kurulu Imperial College COVID-19 Response Team, üçüncü dalganın büyüklüğünün, aşının yaygınlığı, aşıların delta varyantına karşı ne kadar etkili olduğu gibi etkenlere bağlı olacağını bilgisini aktardı.Üç senaryo üzerinde yoğunlaşan kurum, 19 Temmuz’da sınırlamaların birden kaldırılması halinde virüse bağlı ölümlerin 9.400’den 115 bin 800 kişiye kadar ulaşabileceğini aktardı.
  • Kısıtlamaların yavaş yavaş kaldırılması halinde ise hastaneye yatışların ve ölümlerin sayısının bundan çok daha az olacağı bildirdi.

  • Evden Çalışmak ve Maske Takmak Belirleyici Etmen

  • Yapılan araştırmada önümüzdeki iki ay hakkında tahmin yapmanın bu süreçte çok zor olduğu, bu rakamların sadece bir projeksiyondan ibaret olduğu belirtildi. Imperial College London’da epidemiyoloji ve veri modelleme uzmanı Prof. Dr. Neil Ferguson, insanların tedbir almaya devam etmesi halinde üçüncü dalganın çok daha küçük olacağını, ancak zorunlu önlemlerin birden kaldırılması halinde ise üçüncü dalganın büyük olmasının önüne geçilemeyeceğini aktardı.

Bunun hastaneye yatış ve ölüm rakamlarına nasıl yansıyacağının tahmin edilmesinin çok zor ve korkunç olduğunu belirtti.
Uzmanlar, yapılan araştırmalarda insanların maske takmaya ve evden çalışmaya devam etmeleri durumunda üçüncü dalganın gücünün azalacağına dikkat çekti.

REKLAM

Üniversitesinin Kamu Sağlığı bölümünden Dr. Marc Baguelin, insanların önlem almaya devam etmesinin dalganın büyüklüğünde önemli bir rol alacağı bilgisini de aktardı.

REKLAM
X

İngiltere’de hükümet, Covid kısıtlamalarının gevşetilmesinde son aşamaya 19 Temmuz’da geçileceğini hakkındaki açıklamayı dün yaptı. Böylece sosyal temasta dahil neredeyse tüm yasal kısıtlamalar kaldırıcak. Kapalı kamusal alanlardaki tüm maske takma zorunluluğu bu kısıtlamalarla birlikte kalkacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz